מוזיאון השואה והגבורה הוקם ביוזמת תושבי העיר והמוצגים שבו נתרמו ברובם ע"י ניצולי שואה תושבי נוף הגליל.
ראש עיריית נוף הגליל לשעבר, מנחם אריאב, ניצול שואה בעצמו, הורה לעירייה לקחת על עצמה את ההוצאות השוטפות לתחזוקת המוזיאון, גם ללא תמיכת משרד החינוך.

במוזיאון ניתן לצפות בסרטים בנושא השואה, לסייר בין המוצגים, התמונות ותערוכת הציורים של הציירת אלה ליברמן, שנתרמו למוזיאון ע"י משפחתה.
בשנת 2008, נפתחה תערוכה בנושא השואה של הציירת סוניה גורפיין מתל אביב.

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, משמשת רחבת המוזיאון את הקהל הרב המגיע לטקס המרכזי. לאחר הטקס, נכנס הציבור למוזיאון להדלקת נרות נשמה ולצפיה בסרטים.

בכל שנה, יום לפני יום הכיפורים, נערך במוזיאון טקס זיכרון לקדושי באבי-יאר, בהשתתפות הרב הראשי של העיר, ראש העיר ותלמידי בתי הספר התיכוניים. 
מרכז פסג"ה בעיר מפיק מיזם חינוכי בנושא השואה המיועד לכתות ו'. כל בתי הספר משתתפים בפעילות המעניקה שלוש שעות רצופות של למידה פעילה, במוקדים העוסקים בנושאי השואה, כגון: חסידי אומות העולם, מרד הגטאות, אומנות וילדים בשואה. המתנדבים מפעילים את המוקדים כאשר גולת הכותרת היא עדותה של גב' חנה וייס, שחוותה כילדה את זוועות השואה. תכנית המיזם הוצגה בכנס תכניות לימודים שנערך בהלסינקי וצוינה לשבח שם. משוב התלמידים לאחר הפעילות מראה, באופן חד וברור, כי לתלמידים תובנות חדשות בנושא השואה לאחר הפעילות במוזיאון. תכנית דומה מופעלת גם עבור קבוצות נוער וחיילים.

קהל המבקרים  המגוון המגיע למוזיאון זוכה להדרכה בשפות עברית, אנגלית, ספרדית ורוסית.
לאחרונה  הדהדו במוזיאון, צלילי שירים ביידיש אשר בוצעו על ידי מקהלה אורחת מבי"ס למוסיקה, מהעיר התאומה של נוף הגליל - לברקוזן שבגרמניה.

מנהל: מר' אלכסנדר וייסמן
כתובת: רחוב הגבעה 5
טלפון: 04-6461231
שעות הפעילות: ימים א'-ה' 10:00-13:00
הכניסה: חינם

 

סוניה גורפיין - קבר אחים מדמם 1988